etron gt

Audi etron GT – koncept elektrycznego samochodu

Kiedy Audi po raz pierwszy zaprezentowało elektrycznego Suva kilka miesięcy temu wiele osób było pod wrażeniem. W tym roku światło dzienne ujrzał także koncept sportowego modelu Audi o nazwie PB18 etron. Dzisiaj w Los Angeles pokazano kolejny koncept elektrycznego samochodu od marki z czterema pierścieniami. Jest nim Audi etron GT – samochód, który na pierwszy rzut oka przypomina nową wersję Audi A7. Etron GT jest jeszcze bardziej imponującym samochodem niż elektryczny Suv od Audi. Czym więc się on wyróżnia?

Wygląda na to, że europejska marka samochodów postanowiła powoli zakończyć dominacje Tesli na rynku samochodów elektrycznych i zrobić im ciekawą konkurencję. Najpierw Audi zaczęło od elektrycznego suva, o którym mogliście poczytać nawet na naszym blogu. Teraz stara się z kolei zrobić bezpośrednią konkurencję modelowi Tesla S przygotowując koncept samochodu etron GT. Jak już pisałem wcześniej, samochód łudząco przypomina Audi A7 – ma on nawet bardzo podobne wymiary. O ile jednak Audi A7 wydaję się być dość klasycznym samochodem, etron GT ma bardziej agresywny kształt nadwozia, przez co wygląda bardziej na samochód sportowy.

audi etron gt

Koncept tego samochodu co prawda miał już swój publiczny debiut na LA Auto Show 2018 jednak do produkcji trafi on dopiero w 2020 roku, a do pierwszych klientów prawdopodobnie rok później. Nie mniej jednak już dzisiaj możesz zobaczyć kształt czy wnętrze samochodu. Choć jest to tak naprawdę samochód koncepcyjny jest on bardzo bliski gotowości do produkcji.

Audi Etron GT wygląd zewnętrzny

Już na pierwszy rzut oka, patrząc na przód samochodu widzimy dość spore kratki. Nie mają one jednak służyć tylko lepszej stylistyce samochodu. Są one otworami wentylacyjnymi zamontowanymi w celu efektywnego chłodzenia akumulatorów. Podobno w samochodzie zastosowano zaawansowane techniki chłodzenia baterii i układu napędowego samochodu. Dzięki temu jest ma to być jeden z najlepiej chłodzonych samochodów z silnikiem elektrycznym.

audi etron gt

Póki jeszcze jesteśmy przy wyglądzie zewnętrznym warto wspomnieć o nowym kolorze, który znajduję się na karoserii tego modelu. Nazywa się on Kinetic Dust i jest kolorem, który przy jednym świetle będzie wyglądał jak szary, ale przy innym może popadać w odcienie brązu. Według Audi ma wyglądać jak tytan.

Audi etron GT wnętrze

audi etron gt wnętrze

Wnętrze samochodu wygląda dosyć futurystycznie. W środku znajdziemy kierownice obszytą alcantarą. Przypomina trochę kierownice ze zwykłych modeli Audi, jednak jest zupełnie inna. Na środku znajduje się spory ekran wraz z nowym systemem Audi MMI Touch Response. Dzięki niemu możemy sterować wszystkimi funkcjami samochodu. Dodatkowo warto wspomnieć, że jeżeli nie chcemy pobrudzić ekranu swoimi odciskami palców możemy sterować systemami za pomocą głosu. To co wygląda na skórę w tym samochodzie w rzeczywistości jest wykonane z tworzywa syntetycznego. Podsufitka i słupki wykończone zostały mikrofibrą, a wykładzina samochodu to tak zwany econyl. Całe wnętrze więc zostało wykonane z tworzyw sztucznych i mówi się, że jest wegańskie.

Audi etron GT osiągi

etron gt osiągi

Teraz coś na co czeka pewnie większość osób czytających ten artykuł czyli osiągi tego samochodu. Na początku trzeba powiedzieć, że samochód posiada dwa silniki elektryczne po jednym na każdą oś. Samochód posiada oczywiście napęd na cztery koła, ale nie działa on tak jak typowe quattro. Łącznie te dwa silniki generują 590KM co pozwala na rozpędzenie się tego samochodu od 0 do 100km/h w dokładnie 3.5 sekundy. Po łącznie 12 sekundach jego licznik będzie pokazywał 200km/h, a 40km/h później zostanie włączony ogranicznik prędkości. Dzięki zastosowaniu tego ogranicznika zasięg pojazdu na jednym ładowaniu może wynosić nawet 400km. Warto wspomnieć, że dzięki zastosowaniu nowej technologii ładowania pojazdu jego akumulatory możemy naładować od 0 do 80% w około 20 minut. Naładowanie baterii do takiego poziomu pozwoli kierowcy na przejechanie kolejnych 320km. Warto też wspomnieć, że samochód wspiera funkcje indukcyjnego ładowania akumulatorów, ale wtedy naładowanie ich do pełna zajmie dużo więcej czasu.

Podsumowanie

Jak już pisałem na początku samochód ma trafić do produkcji dopiero w 2020 roku, a jego pierwsze modele trafią do klientów dopiero rok później. Wydaję mi się, że w tych czasach zrobi się dużo głośniej w tematach dotyczących autonomicznych pojazdów.

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!