rs4

Która generacja RS4 jest najszybsza?

Na naszym blogu pisaliśmy już o kilku testach wykonywanych przez chłopaków z CarWow. Były to jednak testy Audi i konkurencyjnych marek. Pisaliśmy o Audi RS4 vs Porsche 911 GTS oraz tym samym modelu Audi przeciwko BMW M3 CS. Ale co się stanie jak postawimy na linii startu 4 modele od producenta z czterema pierścieniami, gdzie każdy z nich jest tym samym modelem, ale inną wersją? Sprawdźcie, który z nich jest najszybszy.

Na samym początku może przedstawię kilka rzeczy technicznych. W wyścigu wzięły udział takie wersje jak B4, oznaczona jeszcze jako RS2, B5, B7 i B9, ale już oznaczone jako RS4. Różnica między najstarszym, a najnowszym modelem w teście to aż 23 lata. Jak taka różnica wieku wpłynie na wyniki tego wyścigu? Wszystkiego zaraz się dowiecie.

Audi RS2

audi rs2

Pierwszym samochodem na torze, który będzie brał udział w wyścigu jest Audi RS2. Warto wspomnieć, że jest to samochód zaprojektowany przy współpracy z marką Porsche. Zresztą już o tym pisaliśmy w tym temacie. Był on produkowany w latach 1994-1995. Samochód wyszedł w nadwoziu w wersji Avant, ale warto wspomnieć, że wyszły także 4 wersje w sedanie. Pod maską RS2 znajduje się pięciocylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 2.2 litra. Generuje on 315 koni mechanicznych i 410 Nm momentu obrotowego.

Audi RS4 B5

rs4 b5

Kolejnym samochodem jest troszkę młodsza siostra RS2, ale już oznaczona jako RS4. Mowa tutaj o wersji B5. Samochód ten pojawił się w 2000 roku i zyskał spore zainteresowanie jako bardzo ekstremalna wersja rodzinnego kombi. Tym razem nie zdecydowano się na wspólny projekt z Porsche, a z angielskim Cosworthem specjalizującym się w przebudowach i wzmacnianiu silników. Pod maską RS4 B5 znajduje się silnik o pojemności 2.7 litra z dwoma turbinami. Generuje on aż 380 koni mechanicznych, a jego moment obrotowy wynosi 440Nm.

Audi RS4 B7

rs4 b7

Kolejna wersja to B7. Warto wspomnieć, że jako jedyna z wszystkich przedstawionych dzisiaj samochodów posiada wolnossący silnik o pojemności 4.2 litra. Silnik tego samochodu generuje 420 koni mechanicznych oraz 430Nm momentu obrotowego. B7 produkowane było w latach 2006-2008 i wychodziło zarówno w wersji sedan jak i avant.

Audi RS4 B9

rs4 b9

Ostatnią wersją RS4 jest najnowsze B9. Silnik w tym samochodzie został opracowany przy współpracy z Porsche czyli tak samo jak w przypadku pierwszej wersji. Tym razem w przeciwieństwie do swojego poprzednika biorącego udział w wyścigu otrzymujemy doładowany silnik za pomocą dwóch turbosprężarek zamontowanych centralnie. Pojemność tego silnika wynosi 2.9 litra i generuje on 450 koni mechanicznych.

Ostateczny wyścig

Skoro kwestie techniczne mamy już za sobą warto spojrzeć na poniższy film i zobaczyć jak to wszystko wygląda w praktyce. A według was: które RS4 jest najlepsze?

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!