Audi RS4 vs Porsche 911 GTS – co szybsze?

Audi RS4 jest jednym z najszybszych i wszechstronnych samochodów wyścigowych na rynku. Nie jest szybki, jest bardzo szybki. Bardzo dobrze radzi sobie na torze, a jednocześnie idealnie nadaje się co użytku codziennego na przykład do pojechania na zakupy czy odebrania dziecka ze szkoły. Sprawdźmy co się stanie, kiedy to wracając z zakupów i stojąc na czerwonym świetle przed skrzyżowaniem obok Ciebie podjedzie Porsche 911 GTS.

Porsche 911 w odróżnieniu do RS4 jest w pełni sportowym samochodem. Zaprojektowany jest tak, żeby stylistyką przypominał typowo sportowy samochód. Jest lżejszy i bardziej aerodynamiczny niż Audi. Nie ma tutaj żadnego kompromisu względem sportowego i praktycznego samochodu. W serii testów, które zaraz zobaczycie porównywanie typowo sportowego samochodu do 5 drzwiowego kombi jest trochę niesprawiedliwe. Będziesz jednak zaskoczony, jak mimo swojej budowy i wagi poradziło sobie RS4.

Najpierw słów kilka o specyfikacji technicznej samochodów. Oba samochody posiadają sześciocylindrowe silniki z podwójną turbiną. Różnica jest jedynie w pojemności. Silnik Audi ma pojemność 2.9l, natomiast silnik Porsche 3.0l. Zarówno jeden jak i drugi samochód posiada 450KM, z tym że Audi ma trochę większy moment obrotowy. Różnicą jest to, że moc w Audi jest przenoszona na wszystkie koła, natomiast w Porsche tylko na tylną oś. Oba samochody posiadają automatyczne skrzynie biegów: Audi ma 8-biegową skrzynie, a Porsche 7-biegową.

Zaraz po starcie napęd Quattro pozwala Audi znaleźć się przed samochodem Porsche i zyskać przewagę. Jednak lżejsza waga modelu 911 pozwala mu ostatecznie wygrać wyścig na tak zwane milimetry.

Oba samochody pokonują ćwierć mili w 12.1 sekundy. Różnice stanowią już tutaj milisekundy.

Audi RS4 czy Porsche 911 GTS – test

Startując ze stałej prędkości nie od zera, przewagę ma natomiast Porsche. Widać, że w tym teście napęd Quattro jest mało istotny. Na wynik testu wpływa oczywiście waga Porsche, która jest mniejsza więc wpłynynęła także na przeprowadzony test hamulców.

Ostatecznie jak widać wszystkie testy wygrywa Porsche GTS 911 co czyni go ostatecznym zwycięzcą. Jednak Audi było naprawdę blisko. Różnice naprawdę nie są aż takie duże biorąc pod uwagę to, że w przypadku Audi dostajemy także duże tylne siedzenia czy ogromny bagażnik. Test tak naprawdę pokazuje jak szerokie możliwości użytkowania samochodu posiada RS4. Bez wątpienia jako sportowy samochód lepszą opcją będzie Porsche 911, jednak Audi będzie praktyczniejsze, ale nadal zapewni kierowcy sporo wrażeń.

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!