audi

5 rzeczy, których nie wiesz o marce Audi

Słowem wstępu będzie coś, co powinien wiedzieć każdy. Audi jest niemieckim producentem samochodów, który swą siedzibę ma w mieście Ingolstadt w Bawarii. Jej założycielem był August Horch i to właśnie on był jedną z najważniejszych osób w całej historii koncernu. Poniżej przestawiam wam ciekawostki o marce Audi, o których być może nie mieliście pojęcia.

1. Skąd pochodzi nazwa Audi? Kim był August Horch?

audi logo

Jak już przed chwilą pisałem, marka Audi została założona przez Augsta Horcha w 1909 roku, jednak warto wspomnieć o tym co się działo trochę wcześniej i co doprowadziło do powstania marki. W 1899 roku w Kolonii August Horch zakłada przedsiębiorstwo o nazwie August Horch & Cie, gdzie powstaje pierwszy pojazd. Właściciel poszukuje partnerów do swojej firmy po to, żeby mógł się dalej rozwijać, przez co przenosi się do Zwickau. Zaczyna produkować luksusowe modele z silnikami 2.6 i 5.8 litra. Niestety dochodzi do konfliktu interesów, a kłopoty finansowe sprawiają, że Horch w 1909 roku odchodzi z firmy i zakłada własne przedsiębiorstwo – Audi Werke. Horch po niemiecku oznacza „Słuchaj”, a Audi oznacza to samo, ale już po łacinie. W ten sposób Horch omija zakaz używania swojego nazwiska a nazwie.

2. Audi z kierownicą po prawej stronie

audi typ k

Początkowo samochody marki Audi były produkowane z kierownicą z prawej strony. Wzięło się to z okresu kiedy kierowca bryczki siedział po prawej stronie trzymając lejce. Dopiero we wrześniu 1921 roku Audi zostało producentem samochodów z kierownicą po lewej stronie, a pierwszym takim modelem był Audi Typ K. Kierownica po lewej stronie dawała kierowcom lepszy widok podczas jazdy.

3. To Audi zapoczątkowało crash testy.

audi crash

W 1938 roku Audi przeprowadziło pierwsze testy zderzeniowe samochodów. Model DKW F7 stoczył się z góry w okolicach Poczdam. Samochód koziołkował wiele razy zanim się zatrzymał, a po zatrzymaniu silnik nadal pracował, a nadwozie praktycznie nie uległo uszkodzeniu. Testy te dały firmie wyobrażenie jak ich samochody będą zachowywać się podczas wypadku. Nie zdawali sobie sprawy z tego, że stworzą też precedens dla wszystkich innych marek samochodowych. 

4. Audi RS2 zbudowane częściowo przez Porsche

rs2

Model RS2 zbudowany na bazie modelu Audi 80 powstał przy współpracy z marką Porsche. Auto powstawało głównie z nadwoziem typu kombi, jednak zbudowano również cztery sztuki w wersji sedan. Audi RS2 dysponuję mocą 315KM oraz 410Nm. O współpracy tych dwóch marek może świadczyć logo Porsche na hamulcach, chłodnicy oraz tylnym spojlerze. Poza tym samochód posiadał takie same lusterka i felgi jak Porsche 911 Turbo.

5. Jak powstał napęd Quattro?

VW Iltis

Napęd Quattro powstał przez przypadek podczas badań do samochodu dla wojska. Mowa tutaj o samochodzie VW Iltis i to właśnie podczas badań nad tym modelem zaprezentowano stały napęd na wszystkie koła. Później Joerg Benzinger wpadł na pomysł by przenieść ten napęd do samochodów Audi. Zarząd nie był przekonany do tego kroku, ale okazało się że napęd znacznie poprawia trakcje samochodu w gorszych warunkach więc zgodził się na jego produkcje. Tak oto w 1980 roku powstał pierwszy samochód z napędem na cztery koła, a mowa tutaj oczywiście o Audi Quattro. W 1986 roku zaprezentowano reklamę, w której Audi 100 quattro o własnych siłach wjechało na pokrytą śniegiem fińską skocznię narciarską z wzniesieniem wynoszącym 80%. Film był wyróżniony w Cannes nagrodą złotego lwa.

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!