Audi Quattro Coupe – prototyp z 1982 na sprzedaż

Harry Metcalfe jest twórcą EVO Magazine i do 2013 roku był tam dyrektorem do spraw wydawniczych. Obecnie jest gospodarzem kanału o nazwie Harry’s Garage w serwisie YouTube. Jest też jednym z najbardziej doświadczonych ludzi jeśli chodzi o samochody klasyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o modele europejskie. Dzisiaj będzie się wypowiadał o niektórych niesamowitych samochodach, które zostaną sprzedane jutro (29 września 2018 roku) na aukcji w Silverstone. Jednym z tych samochodów jest prototyp Audi Quattro Coupe z 1982 roku.

Audi Quattro Coupe to samochód, który tak naprawdę najbardziej przyczynił się do rozwoju marki Audi. Ten samochód to między innymi 2.2 litrowy, pięciocylindrowy i turbodoładowany silnik posiadający 10 zaworów. Zresztą pisaliśmy i nim więcej w artykule o najlepszych silnikach w Audi. Poza tym samochód posiada 5 biegową skrzynie biegów i zmienny mechanizm różnicowy, a do tego napęd na wszystkie koła. W 1982 roku było to coś niesamowitego.

Harry miał okazje jeździć właśnie tym egzemplarzem Audi Quattro Coupe podczas podróży z Londynu do Genewy. Stwierdził wtedy, że faktycznie woli samochód z takim silnikiem, niż samochody z silnikiem posiadającymi 20 zaworów z powodu większego turbodoładowania.

quattro coupe

To niesamowity samochód, który dzięki nowatorskiemu napędowi Quattro, pancernemu silnikowi wprowadził Audi w markę Performance jaką jest dzisiaj. Gdyby nie ten model to marka z czterema pierścieniami w logo nie byłaby postrzegana jako ekscentryczna alternatywa dla BMW czy Mercedesa. Posiadanie takiego samochodu, a zwłaszcza jeszcze przedprodukcyjnego modelu, który jest częścią historii motoryzacji może być dla niektórych spełnieniem marzeń.

A jaka będzie cena?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej cechy tego unikalnego samochodu można się domyślić, że cena za samochód nie będzie niska. Eksperci szacują, że będzie ona wynosić w granicach 50 000GBP (240tys złotych), a 60 000GBP (290tys złotych). Jest to dość spora kwota za samochód, który ma już ponad 3 dekady. Jednak jest to rzadki klasyk, który każdy fan Audi chciałby mieć w swoim garażu.

Audi Quattro Coupe oraz inne samochody na licytacje (Audi od 6:10)

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!