Audi Sport zastępuje V8 4-cylindrowym silnikiem

Obecny silnik używany w samochodzie wyścigowym Audi RS5 DTM to wolnossący silnik V8. Jest to silnik uwielbiany przez fanów ze względu na swoją moc oraz dźwięk jaki generuje. Jednak jest on już dość stary i Audi Sport potrzebowało wymienić go na inny. Używana dotychczas V8 zniknęła, a Audi opracowało nowy czterocylindrowy silnik z turbodoładowaniem. Może to nie brzmieć dla Ciebie sensownie, dopóki nie zobaczysz jaką mocą dysponuje.

Ten nowy silnik to 2 litrowa, czterocylindrowa jednostka z bezpośrednim wtryskiem. Generuje on moc na poziomie 610 koni mechanicznych. Konstrukcja taka jest też dużo lżejsza w porównaniu do poprzedniej V8. Dzięki temu zabiegowi przednia część RS5 straciła na wadze dodając kolejne 100 koni mechanicznych.

Co na to Audi Sport?

,,Nasi kierowcy byli zachwyceni po pierwszym teście. Jednak przejście z wolnossącego silnika V8 do silnika z turbo jest ważne nie tylko ze względu na dodatkową moc 100 koni. W DTM dysponujemy teraz silnikiem o wysokiej wydajności, którego używamy także w wielu innych pojazdach produkcyjnych grupy” mówi szef Audi Motorsport Dieter Gass

Nowy silnik ma również funkcje ,,push to pass”. Tak więc za jednym naciśnięciem przełącznika wyłączamy ograniczenie w przepływie paliwa. Pozwala to na tymczasowe zwiększenie dostarczanej do silnika dawki paliwa. Funkcja ta doda silnikowi 30 koni mechanicznych.

Podsumowując.
Fani mogą być lekko zawiedzeni krokiem, który wykonało Audi Sport, ale nie jest to zmiana na gorsze lecz na lepsze. Nowy czterocylindrowy silnik jest mocniejszy, lżejszy, wydajniejszy oraz bardziej zaawansowany technologicznie.

Żródło: quattrodaily.com


Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!