audi s3 8v

Audi S3 8V – ile trzeba zarabiać, żeby je kupić?

Oglądałem ostatnio filmik u Motodoradcy, w którym tematem przewodnim była odpowiedź na pytanie „Ile trzeba zarabiać żeby by kupić GTR-a?”. Jako, że jesteśmy fanami marki Audi, postanowiłem napisać artykuł, w którym przedstawię to jak wyglądają koszty zakupu oraz utrzymania najtańszego sportowego modelu Audi. Jest nim oczywiście Audi S3 8V. Za wzór weźmiemy samochód nowy z salonu, w podstawowej wersji wyposażenia, który kosztuje lekko ponad 200 tysięcy złotych.

Audi A3/S3 8V to już trzecia generacja tego modelu, która jest już dość popularna wśród kierowców. Samochód wygląda poważnie i zapewnia doskonałe wrażenia z jazdy. Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby taki samochód kupić oraz ile wynoszą koszty utrzymania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

s3 8v

Audi S3 8V – zakup

Pod uwagę bierzemy oczywiście leasing, gdyż według nas w obecnych czasach nie ma sensu kupowania nowego samochodu za gotówkę. No chyba, że wygrałeś w totolotka i nie masz co robić z pieniądzmi – wtedy też to nie ma sensu 😉 Samochód kosztuje około 205 tysięcy złotych w podstawowej wersji wyposażenia. Biorąc samochód w leasing już na początku musimy zapłacić 10% wartości samochodu jako wkład własny – w tym przypadku będzie to 20 500zł. Rozłóżmy sobie to na raty w skali roku. Będzie to 1708zł miesięcznie więc jak widać najniższa krajowa nie wystarczy, żeby po roku zapłacić chociażby za wkład własny. Idźmy dalej. Przyjmijmy, że jesteś osobą dorosłą, nie posiadającą rodziny i na swoje utrzymanie potrzebujesz 2000zł miesięcznie. Doliczając do tego pieniądze, za które po roku mogłbyś opłacić wkład własny za Audi S3 potrzebujesz 3708zł netto miesięcznie, co po przeliczeniu na brutto wynosi lekko ponad 5200zł. Tyle musisz zarabiać miesięcznie, żeby pomyśleć o zakupie nowego Audi S3.

s3 8v

Mija rok. Na koncie masz już oszczędności pozwalające na pójście do salonu Audi w celu kupna nowego Audi S3. Tam dowiadujesz się, że najniższa miesięczna rata za samochód to ok. 3100zł. Jeśli zdecydujesz się na taki samochód, Twoje zarobki muszą wzrosnąć do ok 5100zł netto. Po przeliczeniu na brutto potrzebujesz  7200zł.

Audi S3 8V – koszty utrzymania

No ale czy sam zakup samochodu wystarczy? Oczywiście, że nie. Trzeba wykupić ubezpieczenie, OC i AC (wymagane przy Leasingu) będzie kosztowało dodatkowo kilka tysięcy złotych – wszystko zależy od tego jakie zniżki posiadamy, gdzie wykupujemy oraz wielu innych czynników.

Sam samochód trzeba oczywiście zatankować. Średnie spalanie tego samochodu według portalu Autocentrum wynosi 11.7l, a więc przejechanie 100km przy obecnych stawkach za paliwo kosztuje nas 59,67zł. Przejechanie 1000km miesięcznie będzie oznaczało konieczność wzrostu naszej wypłaty o kolejne 600zł. 

A co w przypadku samego serwisowania samochodu? O ile na większość usterek, które wystąpiły w samochodzie nie z naszej winy mamy gwarancje, to już za normalne serwisowanie samochodu takie jak wymiana rozrządu czy oleju i filtrów musimy płacić sami. Oczywiście wszystkie naprawy musimy przeprowadzać w ASO, a nie u kolegi Mirka w garażu za flaszkę. Taka wymiana wyniesie nas około 2000zł. 

faktura aso

Podsumowanie

O ile pominiemy fakt, że za miesięczne utrzymanie samochodu płacimy więcej, niż za utrzymanie siebie samego to kupno Audi S3 zarabiając 7200zł brutto jest dobrym pomysłem. Jednak biorąc pod uwagę to, że nie zawsze na paliwo wydamy tylko 600zł, a nie wzięliśmy też pod uwagę jeszcze innych kosztów serwisowych to miesięcznie trzeba zarabiać jeszcze więcej. Pozwoli nam to spokojnie utrzymać samochód oraz żyć na jakimś konkretnym poziomie, nie odmawiając sobie innych przyjemności z powodu samochodu.

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!