Remapowanie czyli wgrywanie nowej mapy w 1.8T

Silnik 1.8T jest wyposażony w dwa główne typy ECU, które są produkowane przez firmę Bosch. Wczesne modele tego silnika takie jak AGU czy AEB zostały wyposażone w sterownik silnika Motronic 3.8.3 (ME 3.8.3), który współpracuje z przepustnicą mechaniczną (na linkę). Nowsze wersje 1.8T posiadają sterownik Motronic 7.5 (Me 7.5). Moduł Me7.5 można podzielić znowu na dwa typy: te z sondą wąskopasmową i te z sondą szerokopasmową. Dzisiaj słów kilka na temat wgrywania nowej mapy do silnika 1.8T.

Po co w ogóle wgrywać nową mapę?

produkcja

Kiedy samochody są produkowane przez producentów istnieje cały szereg różnych kryteriów, które muszą spełnić. Są nimi np. emisja spalin, jakość używanego paliwa, bezpieczeństwo czy trwałość komponentów. Dlatego też takie samochody są produkowane tak, żeby spełnić wszystkie te kryteria i spełnić wymagania przeciętnego kierowcy. Kiedy chcemy uzyskać więcej mocy z samochodu, możemy nie przejmować się takimi rzeczami jak emisja spalin. Możemy wtedy odblokować sobie ten zapas mocy za pomocą zmiany mapy. Zmiana mapy (remapowanie) polega na zmianie wartości przy dostarczaniu odpowiedniej dawki paliwa, ciśnienia doładowania oraz zapłonu w ECU.

Gdzie możemy tę mapę zmienić?

Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli potrzebujesz odblokować te kilkanaście-kilkadziesiąt dodatkowych koni na dobrą sprawę wystarczy Ci ktoś kto posiada zwykły kabelek, który można kupić na allegro czy ebayu. Dobrze by było, gdyby ta osoba miała chociaż minimalne pojęcia na ten temat. Na dobrą sprawę takie coś możesz zrobić samemu: wystarczy kabelek i komputer.

Jeśli natomiast wydałeś kilka tysięcy w części takie jak nowe turbo, wtryskiwacze, intercooler, zrobiłeś przelot warto zainteresować się specjalnymi firmami, które wszystko dokładnie sprawdzą przed i napiszą specjalną mapę tylko pod Twój samochód. Warto też poszukać specjalistów, którzy specjalizują się w danym modelu samochodu bądź danym typie silnika. Osoba, która zajmuje się na przykład tylko 1.8T AGU będzie miała większe pojęcie o tym, niż firma, która robi remape w każdej marce i modelu samochodu.

Specjaliści z kabelkiem z Allegro/Ebay/Aliexpress

kabel vag kkl

Nazywamy ich „specjalistami” ponieważ wrzucają gotową mapę pod dany model samochodu przy pomocy najtańszego kabelka i laptopa. Takie osoby nie sprawdzą Ci silnika przed, nie wykonają logów. Często nawet nie sprawdzą czy silnik nie posiada przypadkiem jakiś błędów. Oni po prostu zapisują gotowy plik, wgrywają go do Twojego samochodu, biorą od Ciebie pieniądze i na tym kończy się ich praca. Samochód na pewno będzie szybszy, ale czy jest odpowiednio dostrojony pod wszystkie części jakie w nim posiadasz? Czy uwzględniają oni takie rzeczy jak zużywanie się niektórych części? Oczywiście, że nie. W przypadku takich samochodów, jeśli dana część jest już zużyta i na fabrycznej mapie daje radę to po wgraniu nowej mogą już wystąpić problemy z tą częścią, a może nawet dojść do jej uszkodzenia. Jeśli chcesz mieć porządnie wgraną mape, my radzimy odpuścić sobie takich „tunerów”. Generalnie jest to tania opcja, ale czy dobra? Pamiętajcie: „Chytry dwa razy traci”.

Firmy zajmujące się wgrywaniem mapy (remapowaniem)

s3 8p hamownia

Istnieje mnóstwo dobrych firm zajmujących się jedynie strojeniem samochodów (niedługo przygotujemy specjalną listę polecanych tunerów w Polsce). Mają do tego specjalnie pomieszczenia / lokale i posiadają hamownie. Ich głównym zadaniem jest spędzanie całego dnia w pracy na remapowaniu i tuningu samochodów. Wykonają oni wstępne sprawdzenie samochodu przed. Niektóre z nich oferują bardzo szczegółowe sprawdzenie stanu silnika takie jak sprawdzenie ciśnienia doładowania, emisji spalin, logi by wyeliminować niektóre z problemów jeszcze przed wjechaniem na hamownie. Po sprawdzeniu stanu technicznego, samochód wjedzie na hamownie, gdzie zostanie sprawdzona moc i moment obrotowy samochodu. Następnie zapiszą oryginalny plik mapy silnika i wgrają nowy, który przygotowali wcześniej. Samochód zostanie ponownie odpalony i zostanie przeprowadzony nowy test na hamowni już z nową mapą silnika. Z tego typu firmami nie ma żadnych problemów ponieważ mają specjalne narzędzia do pracy i znają się na tym co robią.

Specjaliści od danego modelu samochodu/silnika

specjaliści od mapy

Ten rodzaj tunerów generalnie będzie dla Ciebie najlepszy. Tak jak w przypadku poprzedników, będą oni posiadali specjalne miejsce dla swoich prac, będą posiadali również hamownie. 99% tych osób będzie specjalizowało się w danej marce lub danym silniku. Będą w stanie dokładnie dopasować mapę samochodu do tego do czego go potrzebujesz biorąc pod uwagę to jakie modyfikacje zostały w nim wcześniej przeprowadzone. Oczywiście sprawdzą też stan techniczny Twojego silnika, wykonają wszystkie niezbędne pomiary jeszcze przed wjazdem na hamownie. Po wykonaniu pomiar mocy i momentu obrotowego na hamowni, wgrają kilka map po to, żeby idealnie dostroić Twój silnik i wycisnąć z niego jak najlepszy wynik. Gdy samochód zostanie dostosowany do klienta, zostaną także przeprowadzone testy na żywo po to, żeby sprawdzić czy na drodze nie występują jakieś problemy, które na hamowni byłyby niewidoczne. Otrzymasz także kopie swojej fabrycznej mapy, stanu samochodu oraz wykresów. Specjalistyczny tuner zmieni też dużo więcej indywidualnych parametrów mapy silnika, aby uzyskać możliwie najlepszą wydajność.

Na co zwrócić uwagę wybierając tunera?

Jest kilka rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę. Są dość oczywiste, ale skoro piszę artykuł na ten temat to napiszę także i o tym. W zależności od rodzaju modyfikacji, które chcesz przeprowadzić powinieneś zwrócić uwagę na takie rzeczy jak jakość usługi. Możesz o tym poczytać, przeglądając opinie danego zakładu w google, czytając grupy tematyczne na facebooku lub fora dyskusyjne na ten temat. Warto spytać osoby, które korzystały z usług takiego zakładu i posiadają taki sam samochód i wersje silnika jak Ty. Warto też zwrócić uwagę na obsługę po wykonaniu usługi. Czy jeśli wystąpiły jakieś problemy z samochodem po wgraniu nowej mapy warsztat bez problemy zaoferował pomoc.

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!