audi a3 8l

Audi A3 8l – czym się różnią wersje wyposażenia?

Ostatnio bardzo często piszę o nowościach ze świata Audi, które póki co i tak większość z nas potraktuje jako ciekawostkę. Tymczasem wiele osób na różnych grupach o Audi nie zna odpowiedzi na niektóre bardzo proste pytania. Pisałem już np o różnicach między przedliftową, a poliftową wersją A3 więc może warto teraz skupić się na różnych wersjach wyposażenia tego modelu. Dlaczego akurat A3 8l? Sam jestem właścicielem tego samochodu więc łatwiej mi się wypowiedzieć na różne kwestie z nim związane. Aczkolwiek, specjalnie dla was, jeśli temat się przyjmie, postaram się zrobić research i napisać taki artykuł o innych modelach Audi.

Na początek kilka słów wstępu, zanim przejdziemy do głównego tematu. Pierwsza generacja Audi A3 została oznaczona symbolem 8l. Samochód wszedł na rynek w połowie 1996 roku jako wersja 3 drzwiowa. Jednakże później uwagi na wymagania rynku w 1999 roku dołączyły także wersje 5 drzwiowe. Audi A3 wychodziła w 3 wersjach wyposażenia: Attraction, Ambition i Ambiente. Można było także zamówić swoją spersonalizowaną wersję. Czym różnią się wszystkie te wersje wyposażenia? Już wyjaśniam!

Audi A3 Attraction

a3 8l attraction

Pierwsza, najuboższa wersja wyposażenia nazwana została Attraction. Nie jest to jednak aż taka biedna opcja jak wam się wydaje. Zacznijmy może od 15 calowych felg z 10 okrągłymi otworami. Są to standardowe alufelgi, w które została wyposażona ta wersja. I to by było tyle z zewnątrz wiec przechodzimy do wnętrza samochodu. Mimo biednej wersji wyposażenia, nadal możemy otwierać szyby za pomocą przycisku zamiast korbki czy elektrycznie sterować lusterkami.

ŻARÓWKI AUDI A3 8L – LISTA

Dodatkowo otrzymujemy także centralny zamek, niestety bez pilota. Oprócz tego warto wspomnieć o elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo. Znajdziemy tu więc czterokanałowy układ ABS, dwie pełnowymiarowe poduszki powietrzne, boczne poduszki z przodu oraz pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa. Przedstawiana wersja wyposażenia posiadała charakterystyczne jednokolorowe obicia foteli oraz tapicerki bocznej. Kolory w jakich ona wychodziła przedstawię na kilku zdjęciach poniżej. (Kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć).

Audi A3 Ambition

audi a3 ambition

Z opisu na zagranicznych stronach internetowych można wywnioskować, że wersja wyposażenia o nazwie Ambition kierowana jest do osób poszukujących sportowych osiągów popartych sportową stylistyką. Dostajemy tutaj 6 szprychowe aluminiowe felgi. Zawieszenie samochodu zostało dodatkowo utwardzone i obniżone względem poprzedniej wersji. We wnętrzu znajdziemy sportowe fotele z dodatkowym trzymaniem bocznym. Samochodem sterujemy za pomocą trójramiennej ręcznie obszytej skórą kierownicy. Dodatkowo w wyposażeniu dwudrzwiowej wersji znajdziemy asymetrycznie dzieloną tylną kanapę, a także system easy-entry. Co to takiego? Już wyjaśniam. Jest to system, który sprawia, że podczas składania oparcia przedniego fotela cały fotel automatycznie przesuwa się do przodu tworząc nam więcej miejsca. W tej wersji wyposażenia fotel kierowcy i pasażera posiada także możliwość regulowania wysokości. Jeśli chodzi o obszycie foteli znajdziemy tutaj różnokolorowe obicia w tak zwaną kratę.

Audi A3 Ambiente

audi a3 ambiente

Jest to najbogatsza wersja wyposażenia w tej wersji A3. Znajdziemy tutaj skórzane fotele lub obite alcantarą. Fotele pod względem budowy są niemal identyczne jak te w poprzedniej wersji. Różni je natomiast to, że z tyłu mają siatkę. Z zewnątrz Ambietne wyróżnia się 15 calowymi felgami posiadającymi 12 szprych. Oprócz tego dostajemy tutaj centralny zamek wraz z pilotem oraz możliwością domykania szyb i szyberdachu za jego pomocą. Tak, w wersji Ambietne znajdziemy także szyberdach. Dodatkowo znajdziemy tu także czteroramienną skórzaną kierownice oraz obszyty skórą drążek zmiany biegów. Pomiędzy fotelami znajdziemy podłokietnik, a w osłonach przeciwsłonecznych znajduje się dodatkowe podświetlenie.

Audi A3 Sline

a3 sline

Warto też wspomnieć o wersji sline w Audi A3 8l. Czym różni się od innych wersji? Przede wszystkim zawieszenie samochodu zostało obniżone o 20mm. Samochód stoi na 17 calowych felgach posiadających 9 ramion. Wewnątrz samochodu możemy znaleźć elektrycznie sterowane fotele. Oprócz tego fotele wykonane zostały z dwóch rodzajów materiału: po bokach skóra, w środku tak zwany speed. Gałka zmiany biegów oraz dźwignia hamulca ręcznego pokryte są skórą, tak samo jak trzyramienna kierownica. Licznik A3 w wersji sline posiadał białe tarcze z komputerem FIS wyposażonym w auto-check i czujnik temperatury zewnętrznej. Na listwach bocznych tylnych drzwi można znaleźć emblemat z napisem sline. Wersja sline posiadała także 2 nowe kolory takie jak: perłowy czerwony „Misanorot” (widoczny na zdjęciu powyżej) oraz srebrny „Avussilber”. Pakiet stylistyczny sline dostępny jest tylko dla A3 z silnikami 1.8T i 1.9Tdi.

Podsumowanie

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że zaraz kilka osób napisze, że ma taką wersję, ale jakiś element z innej. Zgadza się. Oprócz wyżej wymienionych wersji można było spersonalizować sobie wyposażenie według własnego uznania. Tak wiec może zdarzyć się, że w swojej wersji Ambition znajdziesz na przykład podłokietnik, który był montowany w najbogatszej wersji.

Ponadto lista dodatków dla każdej wersji może zawierać system nawigacji satelitarnej wraz z anteną montowaną w dachu, automatyczną klimatyzację czy system wspomagający parkowanie.

Facebook
Twitter
Odwiedź sklep

Kliknij w przycisk i sprawdź gadżety dla prawdziwego fana Audi w naszym sklepie!